Meny
Meny

Timvikarie Bällstabergsskolan

Vallentuna Bällstabergsskolan Sista ansökningsdag: 2019-09-30

Bällstabergsskolan söker nu talanger som vill jobba extra som vikarie.

Här får du chansen att utveckla dina ledaregenskaper när du undervisar, inspirerar och engagerar våra elever!
 

Bällstabergsskolan är en F-9 skola med ca 480 elever och 65 skickliga medarbetare. Vi strävar efter att lägga grunden för livslångt lärande och att varje elev ges möjligheter att utifrån sina förutsättningar utvecklas både kunskapsmässigt och socialt. Vi är inne i ett stort utvecklings- och förändringsarbete av skolan med ny organisation. Vi arbetar med digitala verktyg, eleverna från årskurs 3-9 har en egen Ipad och de yngsta eleverna har tillgång till Ipads. Vi är stolta över vår skola och det ambitiösa arbete som bedrivs här. Skolan präglas av goda relationer, kompetensutbyte samt kollegiala stöd- och ledningsfunktioner.

 

Arbetsuppgifter

Vi kommer att behöva din hjälp att med kort varsel hoppa in vid behov. Du kommer arbeta med kompetenta och erfarna medarbetare i ett arbetslag. Du bidrar med positiv kraft i skolans och elevernas utveckling.

 

Kvalifikationer och personliga egenskaper 

  • Flexibel och gillar utmaningar
  • Vågar och vill bidra till ett nytänk om dagens skola och fritids är välkommen att söka tjänst hos oss.
  • Du är beredd att ta vikariat inom alla årskurser, särskilt årskurs 6-9.

För oss är personlig lämplighet viktig.

 

Information

Tjänsten är en deltidsanställning där du får timlön utifrån den tid du arbetar. Du väljer själv hur ofta du är tillgänglig för vikariat, vi ser dock gärna att det är runt 2 dagar i veckan.
Tillträdes datum är snarast möjligast. Vi tillämpar individuell lönesättning.

Välkommen med din ansökan. Innan du registrerar din ansökan ser vi gärna att du beställer ett giltigt utdrag från belastningsregistret då det är ett krav för arbete hos oss. Du hittar blanketten här.

Registrera din ansökan längst ner på sidan i vår annons senast 30:e september .

Intervjuer och anställningar kommer att hållas fortlöpande då vi söker flera duktiga vikarier.
OBS! Vi tar inte emot ansökningar/intresseanmälningar via e-post. Mer information och fackliga representanter hittar du på http://www.vallentuna.se under sök lediga jobb.

Vill du veta mer om tjänsten kontakta: Vikarieplanerare Daniel Wahlfried, daniel.wahlfried@vallentuna.se

 

 

Bemötande, tillgänglighet och fokus på kunden är viktigt för vårt arbete med resultat och ökad kvalitet. I Vallentuna finns tio grundskolor, en grundsärskola, ett tjugotal förskolor/familjedaghem, en gymnasieskola samt en kulturskola i kommunal regi. Inom barn- och ungdomsförvaltningen arbetar ca 800 medarbetare och i vår verksamhet har vi ca 5 500 barn. Som medarbetare inom barn- och ungdomsförvaltningen har du förtroendet att själv lägga upp ditt arbete och utveckla din roll med stöd från närmsta chef. Vallentuna kommun vågar testa! Vi har som ambition att ligga i framkant när det gäller digitalisering, arbetssätt och arbetsmetoder och som medarbetare hos oss har du en central roll i utvecklingsarbetet. Dina professionella och hjälpsamma kollegor stöttar dig samtidigt som dina coachande chefer ger dig frihet, tid, förtroende och mandat att utveckla både ditt arbete och din roll med kvalitet. I Vallentuna kan du kombinera en attraktiv miljö med ett meningsfullt jobb – här har du möjligheten att vara med och skapa något nytt!