Meny
Meny

Utbildad och driven pedagogisk resurs till Olympiaskolan

Vallentuna Olympiaskolan Sista ansökningsdag: 2019-10-27

Vi söker dig som är stödpedagog, fritids- eller förskollärare med specialpedagogisk kompetens, ambition och utvecklingsfokus till Olympiaskolan. På vår skola får du möjligheten att tillsammans med kunniga kollegor vara med att utveckla en skola i världsklass!

 

Om Olympiaskolan

Olympiaskolan är en kommunal grundsärskola för elever i åk 1-9. Vi har högt ställda mål och vill erbjuda det allra bästa för våra elever! Skolan har nya och trivsamma lokaler och en fin skolgård. Du hittar oss bredvid Rosendalsskolan, nära Vallentuna Centrum med naturen inpå knuten.

Vårt mål är att eleverna ska känna trygghet, ta ansvar, kunna samarbeta och få möjligheten att utveckla sina förmågor så långt som möjligt utifrån sina förutsättningar. Vi arbetar aktivt med digitalisering och har god tillgång till olika digitala verktyg för såväl elever som för personal. 

 

Kvalifikationer

 • Du är en utbildad stödpedagog, fritidslärare/fritidspedagog eller förskollärare.
 • Du har kunskap om grundsärskolans och fritidshemmets verksamhet och dess styrdokument.
 • Du har specialpedagogiskt erfarenhet och kompetens.
 • Du är förtrogen med tydliggörande pedagogik samt lågaffektivt bemötande.
 • Kunskap om stödtecken är meriterande.
 • Arbetet kan delvis innebära hög fysisk ansträngning och du ska kunna bada med eleverna.

 

Personliga egenskaper

 • Du har ett stort intresse för arbete med barn och ungdomar och du vill bidra till Olympiaskolans utveckling genom initiativtagande och samverkan.
 • Du har höga förväntningar på elevens förmåga att utvecklas och du fångar och stimulerar deras nyfikenhet och intresse.
 • Du skapar gynnsamma relationer till dina elever och är lyhörd till varje elevs förutsättningar och behov.
 • Du ser utveckling och förbättring som en självklar del av arbetet.
 • Du tycker det är viktigt att ha roligt på jobbet och tycker om att få andra att växa.
 • Du har ett salutogent förhållningssätt som genomsyrar allt ditt arbete.
 • Du är nyfiken och öppen för nya arbetssätt. 

Vi kommer att lägga stor vikt vid personlig lämplighet.

 

Information

Du är välkommen att skicka din ansökan med ett personligt brev och CV senast den 27 oktober 2019. Intervjuer kommer att ske löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan ansökningstiden har gått ut.

Tillträde efter överenskommelse. Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid.

 

För ytterligare information kontakta Anna Andréasson, rektor, tel. 08-587 862 48

 

Mer information och fackliga representanter hittar du på www.vallentuna.se/ledigajobb

 

Alla som anställs för arbete med barn och ungdomar ska lämna registerutdrag ur Rikspolisstyrelsens belastningsregister.

 

Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum.

 

Vi undanber oss alla erbjudande om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annons.

 

 

Bemötande, tillgänglighet och fokus på kunden är viktigt för vårt arbete med resultat och ökad kvalitet. I Vallentuna finns tio grundskolor, en grundsärskola, ett tjugotal förskolor/familjedaghem, en gymnasieskola samt en kulturskola i kommunal regi. Inom barn- och ungdomsförvaltningen arbetar ca 800 medarbetare och i vår verksamhet har vi ca 5 500 barn. Som medarbetare inom barn- och ungdomsförvaltningen har du förtroendet att själv lägga upp ditt arbete och utveckla din roll med stöd från närmsta chef. Vallentuna kommun vågar testa! Vi har som ambition att ligga i framkant när det gäller digitalisering, arbetssätt och arbetsmetoder och som medarbetare hos oss har du en central roll i utvecklingsarbetet. Dina professionella och hjälpsamma kollegor stöttar dig samtidigt som dina coachande chefer ger dig frihet, tid, förtroende och mandat att utveckla både ditt arbete och din roll med kvalitet. I Vallentuna kan du kombinera en attraktiv miljö med ett meningsfullt jobb – här har du möjligheten att vara med och skapa något nytt!