Meny
Meny

Handlingskraftig specialpedagog som vill arbeta i team

Vallentuna Hagaskolan Sista ansökningsdag: 2022-07-10

Har du mod att gå före och skapa ett Vallentuna där människor och idéer växer? Nybyggda Hagaskolan är en verksamhet där trygghet, studiero samt ordning och reda är det fundament som vi bygger våra elevers akademiska framgångar på. Nu har du chansen att bli en del i vårt professionella team av skickliga och engagerade medarbetare. Vi söker dig som är utbildad specialpedagog med kompetens och kapacitet att leda utveckling!

 

Vallentuna kommun har mod att gå före. Vår ambition är att ligga i framkant när det gäller innovativa lösningar, smarta arbetssätt och en effektiv organisation. Som medarbetare har du en viktig roll i utvecklingsarbetet. Kommunen som arbetsplats präglas av ett samförstånd mellan politik och verksamhet, där det gemensamma intresset och ansvaret för Vallentunas bästa lyser igenom. Bemötande, tillgänglighet och kundens fokus är viktigt i vårt arbete för goda resultat och ökad kvalitet.

 

Om oss

För att trivas och utvecklas i vårt team tror vi att du är en skicklig och handlingskraftig specialpedagog och pedagogisk ledare som har ett relationellt förhållningssätt och är tydlig och prestigelös. Du är engagerad och kunnig inom ditt område och därigenom skapar förutsättningar för utveckling och en verksamhet där vi lyckas möta alla elever. Vi värdesätter det kollegiala lärandet högt och vi är stolta över vår skola och det ambitiösa arbete som bedrivs här.

Hagaskolan är en helt nybyggd kommunal grundskola för elever i årskurs F-9 med cirka 800 elever och 100 medarbetare. Skolan är belägen nära Vallentuna centrum med goda kommunikationer och naturen inpå knuten. Här finns ändamålsenliga och välutrustade lokaler, uteklassrum samt en fin skolgård som inbjuder till såväl socialt som kunskapsmässigt lärande. 

 

Arbetsuppgifter
Du arbetar som specialpedagog huvudsakligen mot våra särskilda undervisningsgrupper. Genom att arbeta verksamhetsnära skapar du förutsättningar för alla elever att lyckas. Du arbetar systematiskt och analytiskt och har förmågan att forma insatser och utveckla arbetssätt som leder till högre måluppfyllelse. Du baserar ditt arbete på vetenskaplig grund. Du handleder pedagogerna i att ha ett formativt arbetssätt, att analysera undervisningsstrategier samt att utveckla och anpassa undervisningen och lärmiljön utifrån elevernas lärande och mot en ökad måluppfyllelse. Du tar tillvara externa aktörer för att utveckla arbetet i verksamheten. I ditt arbete bygger du relationer med dina kollegor, elever och vårdnadshavare och bidrar till skolans utveckling. 

 

Kvalifikationer 

  • Du är legitimerad lärare och utbildad specialpedagog.
  • Du är en skicklig och tydlig pedagogisk ledare.
  • Du arbetar forskningsbaserat.
  • Du är noggrann och organiserad.
  • Det är meriterande med logopedisk kompetens och/eller särskild kompetens och erfarenhet inom språklig sårbarhet.

 

Personliga egenskaper 

  • Du arbetar mot resultat genom att du visar pålitlighet och tar anvsar för planering och uppföljning av ditt arbete.
  • Du stärker relationer genom att du hjälper andra, samarbetar, följer regler och processer och delar information.
  • Du utvecklar, förbättrar, söker lösningar, lärande och kunskap på eget initiativ.
  • Du är länken, ger service, visar lojalitet utåt och inåt och omvärldsbevakar.
  • Gemensamma värderingar syns i ditt bemötande och du stärker dina kollegor när det syns även hos dem.

 

Information om processen

Engagemang, samarbete och allas lika värde ska genomsyra vår organisation. Du som söker bör självklart dela våra gemensamma värderingar. Som arbetsgivare vill vi tillvarata de kvaliteter som en jämn könsfördelning och kulturell mångfald tillför. Vallentuna kommun satsar på kompetensutveckling och ett hållbart arbetsliv. För att ha så goda förutsättningar som möjligt i din medarbetarroll har Vallentuna kommun en medarbetarakademi där du kommer att få utbildning och verktyg.

Anställningen är en tillsvidareanställning med semestertjänst 70-100% med start 10/8-22 eller enl. ök. Vi tillämpar individuell lönesättning.

För trygghet och omtanke gentemot varandra förväntar vi oss att du är fullvaccinerad mot Covid-19. 

Alla som anställs för arbete med barn och ungdomar ska lämna ett felfritt registerutdrag ur polismyndighetens belastningsregister. 

För att kvalitetssäkra rekryteringsprocessen i Vallentuna kommun använder vi rekryteringsverktyget ReachMee. Därför ber vi dig att skicka in din ansökan via ReachMee genom att klicka på ansökningslänken i annonsen. OBS! Vi tar inte emot ansökningar/intresseanmälningar via e-post. Har du några frågor kan du kontakta kontaktpersonen som finns angiven i annonsen.

Intervjuer hålls fortlöpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum.

Du är varmt välkommen att skicka din ansökan med ett personligt brev och CV senast 10/7-22.

Mer information och fackliga representanter hittar du på  www.vallentuna.se/ledigajobb.

 

Kontakt:
Anna Andreasson, Rektor
08-5878 6248
anna.andreasson@vallentuna.se