Meny
Meny

Engagerad och driven pedagog till fritidsklubben och högstadiet

Vallentuna Hagaskolan Sista ansökningsdag: 2022-08-01

Har du mod att gå före och skapa ett Vallentuna där människor och idéer växer? Nybyggda Hagaskolan är en verksamhet där trygghet, studiero samt ordning och reda är det fundament som vi bygger våra elevers framgångar på. Nu har du chansen att bli en del i vårt professionella team av skickliga och engagerade medarbetare. Vi söker dig som är fritidspedagog/ledare samt erfarenhet av arbete med högstadieungdomar.

Vallentuna kommun har mod att gå före. Vår ambition är att ligga i framkant när det gäller innovativa lösningar, smarta arbetssätt och en effektiv organisation. Som medarbetare har du en viktig roll i utvecklingsarbetet. Kommunen som arbetsplats präglas av ett samförstånd mellan politik och verksamhet, där det gemensamma intresset och ansvaret för Vallentunas bästa lyser igenom. Bemötande, tillgänglighet och kundens fokus är viktigt i vårt arbete för goda resultat och ökad kvalitet.

 

Om verksamheten:

För att trivas och utvecklas i vårt team tror vi att du är en skicklig pedagog som genom ett relationellt förhållningssätt leder eleverna med tydlighet och prestigelöshet. Du är engagerad och driven och därigenom inspirerar och entusiasmerar du barnen/ungdomarna att nå sin fulla potential. Vi värdesätter det kollegiala lärandet högt och vi är stolta över vår skola och det ambitiösa arbete som bedrivs här.

Hagaskolan är en helt nybyggd kommunal grundskola för elever i årskurs F-9 med cirka 850 elever och 100 medarbetare. Skolan är belägen nära Vallentuna centrum med goda kommunikationer och naturen inpå knuten. Här finns ändamålsenliga och välutrustade lokaler, uteklassrum samt en fin skolgård som inbjuder till såväl socialt som kunskapsmässigt lärande.

Arbetsuppgifter:
 

Som pedagog på vårt fritidshem arbetar du med undervisningen på din avdelning. På den del av tjänsten som är förlagd på högstadiet arbetar du nära våra stormentorer och arbetar med att utföra stödinsatser på såväl individ- som gruppnivå samt arbeta för att skapa trygga och aktiva raster för våra elever. Du arbetar aktivt med att utveckla en tillgänglig undervisning för alla våra elever. För att trivas i tjänsten och på Hagaskolan behöver du lockas av tanken att vara en del i ett team där styrkan ligger i tillsammansarbetet. 

Som pedagog på fritids arbetar du aktivt och målmedvetet för att varje elev ges inflytande över och tar ansvar för sin skolsituation, du bidrar också aktivt till att uppfylla skolans högt ställda mål kring trygghet och studiero. Du skapar goda och tillitsfulla relationer till dina elever, kollegor och vårdnadshavare.

Med ditt professionella bemötande och din kompetens samarbetar du med dina kollegor i arbetslaget för att skapa förutsättningar för våra elever att uppnå så långt som möjligt utifrån utbildningens mål. En viktig del i detta är samverkan med skolan och du tar tillvara att skolan och fritidshemmet kompletterar varandra. Du bidrar till hela arbetslagets gemensamma mål genom att dela med dig av just din kompetens.

Vallentuna kommun vågar testa. Vi har som ambition att ligga i framkant när det gäller digitalisering, arbetssätt och arbetsmetoder och som medarbetare hos oss har du en central roll i utvecklingsarbetet. I Vallentuna har du möjligheten att vara med och skapa något nytt.

Bemötande, tillgänglighet och fokus på kunden är viktigt för vårt arbete med resultat och ökad kvalitet.

 

Kvalifikationer:

Du är/har:

  • Fritidspedagog/fritidsledare/barnskötare
  • Väl förankrad i fritidshemmets styrdokument
  • Relevant erfarenhet av arbete med barn och ungdomar
  • Noggrann och organiserad

 

Personliga egenskaper:

  • Du arbetar mot resultat, visar pålitlighet och tar ansvar för planering och uppföljning av ditt arbete.
  • Du stärker relationer genom att du hjälper andra, samarbetar, följer regler och processer och delar information.
  • Du utvecklar, förbättrar, söker lösningar, lärande och kunskap på eget initiativ.
  • Du är länken, ger service, visar lojalitet utåt och inåt och omvärlds bevakar.
  • Gemensamma värderingar syns i ditt bemötande.

 

Information:

Engagemang, samarbete och allas lika värde ska genomsyra vår organisation. Du som söker bör självklart dela våra gemensamma värderingar. Som arbetsgivare vill vi tillvarata de kvaliteter som en jämn könsfördelning och kulturell mångfald tillför. Vallentuna kommun satsar på kompetensutveckling och ett hållbart arbetsliv. För att ha så goda förutsättningar som möjligt i din medarbetarroll har Vallentuna kommun en medarbetarakademi där du kommer att få utbildning och verktyg.

Anställningen är en visstidsanställning/vikariat på heltid med start 10/8 eller enligt överenskommelse. Vi tillämpar individuell lönesättning.

Alla som anställs för arbete med barn och ungdomar ska lämna ett registerutdrag ur polismyndighetens belastningsregister.

För trygghet och omtanke gentemot varandra förväntar vi oss att du är fullvaccinerad mot Covid-19. 

För att kvalitetssäkra rekryteringsprocessen använder vi verktyget ReachMee. Vi ber dig att skicka in din ansökan genom att klicka på ansökningslänken i annonsen. Vi tar inte emot ansökningar/intresseanmälningar via e-post. Har du några frågor är du välkommen att kontakta angiven person i annonsen. Intervjuer hålls fortlöpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum.

Du är varmt välkommen att skicka din ansökan med ett personligt brev och CV senast 1/8-22.

För mer information, kontakta: 

Linda Rainsson
Biträdande rektor

Telefon: 08-5878 4918
e-post: linda.rainsson@vallentuna.se

Ann Toninelli
Enhetschef

Telefon: 08-5878 4873
e-post: ann.toninelli@vallentuna.se

 

Mer information och fackliga representanter hittar du på  www.vallentuna.se/ledigajobb.

 

Kontakt:
Linda Rainsson, Biträdande rektor/Specialpedagog
08-587 849 18
linda.rainsson@vallentuna.se

Ann Toninelli, Verksamhetschef fritidshemmet
08-587 848 73
ann.toninelli@vallentuna.se