Meny
Meny

Karlslundsskolan söker grundskollärare i engelska, svenska och so för åk 4-6 100% till vår särskilda undervisningsgrupp Clavis

Vallentuna Grundskola Sista ansökningsdag: 2024-04-30

Har du mod att gå före och skapa ett Vallentuna där människor och idéer växer? Är du en driven kollegial lärare som naturligt arbetar med skolutvecklande? Har du en nyfikenhet och mod att testa nya undervisningsformer som självklart är tillgängliga för elever och övriga lärare? Då ska du söka till oss.

Vallentuna kommun har mod att gå före. Vår ambition är att ligga i framkant när det gäller innovativa lösningar, smarta arbetssätt och en effektiv organisation. Som medarbetare har du en viktig roll i utvecklingsarbetet. Kommunen som arbetsplats präglas av ett samförstånd mellan politik och verksamhet, där det gemensamma intresset och ansvaret för Vallentunas bästa lyser igenom. Bemötande, tillgänglighet och kundens fokus är viktigt i vårt arbete för goda resultat och ökad kvalitet.

Engagemang, samarbete och allas lika värde ska genomsyra vår organisation. Du som söker bör självklart dela våra gemensamma värderingar.

 

Om verksamheten:

Clavis är en särskild undervisningsgrupp åk 1-9 där eleverna har AST på Karlslundsskolan i centrala Vallentuna. Våra elever är ungefär mellan 6-10 elever i varje klass och vi har elevassistenter/barnskötare som finns med under hela skoldagarna. På hela skolan finns ca 550 elever och på Clavis går ca 50 av dem.

Vi uppmuntrar nytänkande och att du har ett självklart elevfokus samt en vilja att samarbeta kollegialt för att få fram den bästa undervisningen för våra elever.

Det är meriterande om du har erfarenhet av arbete i liknande verksamhet.

 

Arbetsuppgifter:

Detta är en tjänst som lärare 100 % i åk 4–6 där du ansvarar för undervisningen. Det ingår också att vara mentor för elever.

Du arbetar aktivt med att tillgängliggöra undervisningen för våra elever och brinner för att alla skall lyckas med sin skolgång. Du är tydlig, strukturerad samt skapar goda och trygga relationer till elever, kollegor och vårdnadshavare.

 

Kvalifikationer:

 • legitimerad lärare för åk 4-6 i sv, eng och so
 • god kunskap om styrdokument, lagar och avtal inom skolans område
 • gärna erfarenhet av att jobba med elever med NPF
 • erfarenhet av att arbeta åtgärdande, förebyggande och främjande
 • erfarenhet av att arbeta inkluderande och tillgängligt för elever och vårdnadshavare
 • god förmåga att initiera, leda och fullfölja utvecklingsuppdrag

 

Personliga egenskaper:

 • Du arbetar mot resultat, visar pålitlighet och tar ansvar för planering och uppföljning av ditt arbete
 • Du stärker relationer genom att du hjälper andra, samarbetar, följer regler och processer samt delar information
 • Du utvecklar, förbättrar, söker lösningar, lärande och kunskap på eget initiativ
 • Du är länken, ger service, visar lojalitet utåt och inåt samt omvärlds bevakar
 • Gemensamma värderingar syns i ditt bemötande
 • Du har ett elevnära arbetssätt och är lyhörd för elevernas behov
 • Du är tydlig, strukturerad och lugn

 

Information:

Som arbetsgivare vill vi tillvarata de kvaliteter som en jämn könsfördelning och kulturell mångfald tillför. Vallentuna kommun satsar på kompetensutveckling och ett hållbart arbetsliv. För att ha så goda förutsättningar som möjligt i din medarbetarroll har Vallentuna kommun en medarbetarakademi där du kommer att få utbildning och verktyg.

Anställningen är en tillsvidareanställning på heltid med start så snart som möjligt eller enligt överenskommelse.
Vi tillämpar individuell lönesättning.

Alla som anställs för arbete med barn och ungdomar ska lämna ett registerutdrag ur polismyndighetens belastningsregister, e-tjänst för ansökan via digitalt utdrag eller blankett hittar du här; https://polisen.se/belastningsregistret?mtm_campaign=utdrag&mtm_kwd=post0623

Inför all nyanställning utför Vallentuna kommun bakgrundskontroll.

För att kvalitetssäkra rekryteringsprocessen använder vi verktyget ReachMee. Vi ber dig att skicka in din ansökan genom att klicka på ansökningslänken i annonsen. Vi tar inte emot ansökningar/intresseanmälningar via e-post. Har du några frågor är du välkommen att kontakta oss enligt nedan. Intervjuer hålls fortlöpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum.

Du är varmt välkommen att skicka din ansökan med lärarlegitimation, personligt brev och CV senast 30/4 2024.

 

För mer information kontakta:

Eva Filppa, Biträdande rektor, eva.filppa@vallentuna.se tel.076 621 6176

Mer information och fackliga representanter hittar du på www.vallentuna.se/ledigajobb